A është e mundur të zhbllokoni arteriet tuaja?

It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

A është e mundur të zhbllokoni arteriet tuaja?

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Arteriet e një personi mund të bllokohen nga një ndërtim i një substance të quajtur pllakë. Nuk ka rregullime të shpejta për shkrirjen e pllakës, por njerëzit mund të bëjnë ndryshime kryesore të stilit të jetës për të ndaluar më shumë duke u grumbulluar dhe për të përmirësuar shëndetin e tyre të zemrës.

Në raste serioze, procedurat mjekësore ose operacioni mund të ndihmojnë në heqjen e bllokimeve nga brenda arterieve. Një mjek gjithashtu mund të përshkruajë ilaçe, të tilla si aspirina, ose ilaçe për uljen e kolesterolit, siç janë statinat.

Në këtë artikull, ne hedhim një vështrim nga afër se si të parandalojmë ndërtimin e pllakës, së bashku me faktorët e rrezikut dhe komplikimet kur arteriet e dikujt janë të bllokuara.

Cilat janë arteriet e bllokuara? Pllaka

është një përzierje e yndyrës, kalciumit, kolesterolit dhe mbeturinave nga qelizat në trup. Kjo përzierje mund të ngjitet në muret e arterieve, duke i bërë këto enë gjaku më të ngushtë. Kur kjo të ndodhë, quhet aterosklerozë.

Arteriet e bllokuara ose të bllokuara mund të ndalojnë gjakun e freskët nga arritja e pjesëve të trupit, të cilat mund ta rrezikojnë një person në rrezik nga një sulm në zemër, dështim i zemrës ose goditje në tru.

Në shumë raste, njerëzit mund të parandalojnë një ndërtim pllake dhe aterosklerozë. Disa trajtime mjekësore janë në dispozicion për të ndihmuar në pastrimin e arterieve, por ato janë pushtuese.

Trajtimi më i mirë është zakonisht parandalimi, pasi heqja e pllakës është shumë më e vështirë sesa parandalimi i saj.

Parandalimi i arterieve të bllokuara

Ushqimi i një diete të shëndetshme nga zemra dhe ushtrimi rregullisht mund të jetë mjete të fuqishme për parandalimin e arterieve të bllokuara. Këto disiplina gjithashtu e bëjnë një person të ndjehet më mirë ndërsa koha vazhdon.

Njerëzit mund të parandalojnë arteriet e bllokuara me ndryshimet e mëposhtme të stilit të jetës:

Shmangia e yndyrnave trans

Lloji i yndyrës që një person ha mund të ndikojë në pllakën në arteriet. Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) rekomandon që një person të kufizojë marrjen e yndyrnave të ngopura dhe yndyrnave trans. Kjo për shkak se këto lloj yndyrash përmbajnë nivele të larta të kolesterolit LDL, që është materiali kryesor i pllakës në arteriet.

Ushqimet që janë të pasura me yndyrna trans përfshijnë:

 • Ushqime të skuqura
 • Ushqimet e paketuara të përpunuara
 • ëmbëlsira, pite, dhe Pasta
 • Cookies dhe biskota
 • zëvendësuesit e margarinës ose gjalpit
 • Shkurtimi i perimeve
 • Produkte me vajra të hidrogjenizuar pjesërisht, i njohur ndryshe si yndyrna trans

Së bashku me yndyrnat trans, yndyrnat e ngopura gjithashtu mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës, megjithëse provat për këtë janë të përziera. Yndyrnat e ngopura gjenden kryesisht në produktet shtazore, të tilla si viçi, derri dhe qumështi, por edhe në vajin e arrës së kokosit dhe vajin e palmës.

Një përmbledhje e studimeve shkencore zbuloi se kishte një ulje të vogël, por ndoshta të rëndësishme të rrezikut të çështjeve kardiovaskulare kur njerëzit ulën yndyrnat e ngopura dhe i zëvendësuan ato me yndyrna të pangopura.

Një studim tjetër i rishikimit sugjeron që njerëzit duhet të shmangin yndyrnat e ngopura sepse ato rrisin kolesterolin LDL në trup, që është një shkak i drejtpërdrejtë i çështjeve të zemrës.

Hani më shumë yndyrna të pangopura

Yndyrnat e pangopura janë yndyrnat e mira. Ato përmbajnë kolesterol HDL, i cili mund të ndihmojë për të marrë kolesterolin e keq nga arteriet para se të shndërrohet në pllakë.

Sipas AHA, yndyrnat e pangopura mund të ndihmojnë në përmirësimin e kolesterolit në gjak kur hahen në vend të yndyrnave trans ose të ngopura.

Yndyrnat e pangopura gjenden kryesisht në bimë dhe peshk yndyror. Burimet përfshijnë:

 • Avocado
 • Ullinjtë
 • Walnuts
 • Disa vajra vegjetale përfshirë lulediellin dhe ullirin
 • Peshku i yndyrshëm, duke përfshirë troftën, harengën dhe salmonin

pas këshillave të tjera dietike

AHA rekomandojnë që njerëzit që synojnë të ulin kolesterolin e tyre LDL të hanë një dietë të pasur me:

 • Frutat dhe perimet e tëra
 • arra
 • kokrra të plota
 • Bulmeti me pak yndyrë
 • Peshku
 • Shpendët
 • Pirja e çajrave bimor

  Pirja e çajrave, të tilla si çaji jeshil ose i zi, çaji i rooibos ose çaji i xhenxhefilit mund të jenë zëvendësues të mirë të shëndetshëm për zemrën për pijet e tjera.

  Një studim nga viti 2011 zbuloi se pirja e 6 gota çaj Rooibos në ditë për 6 javë ndihmoi në uljen e sasisë së kolesterolit LDL në gjakun tek të rriturit që ishin në rrezik për sëmundjet e zemrës.

  Teaaji jeshil gjithashtu mund të ndihmojë. Një përmbledhje e vitit 2011 raportoi se çaji jeshil dhe ekstraktet e tij mund të ulnin kolesterolin LDL në gjak, megjithëse kjo nuk ndikoi në kolesterolin HDL.

  Plotësimi i xhenxhefilit gjithashtu mund të përmirësojë shënues të rëndësishëm që mund të çojnë në ngjarje kardiovaskulare, sipas një studimi të vitit 2016. Rrënja e xhenxhefilit mund të gjendet si një shtesë, por njerëzit gjithashtu mund ta krijojnë atë në ujë të nxehtë, dhe ta pinë atë si një çaj.

  Një gamë e çajrave bimorë është në dispozicion për blerje në internet.

  Ushtrimi rregullisht

  Obeziteti është një faktor rreziku për krijimin e pllakave dhe sëmundjet e zemrës. Përveç ngrënies së një diete të shëndetshme, ushtrimi rregullisht mund të ndihmojë një person të humbasë peshë dhe të zvogëlojë rrezikun e problemeve të zemrës.

  duke marrë pjesë në ushtrimin kardiovaskular, i njohur ndryshe si kardio, në mënyrë të rregullt gjithashtu mund të ndihmojë në forcimin e zemrës dhe uljen e pllakës.

  Aktivitete të thjeshta kardio që rrisin rrahjet e zemrës përfshijnë:

 • vrapim
 • çiklizëm
 • Running
 • Ecja e shpejtë
 • noti
 • duke luajtur tenis
 • Bërja e aerobikës

Një person duhet të synojë të bëjë 30 deri në 60 minuta të ushtrimit që ngre rrahjet e zemrës për një stërvitje të mirë. Një mjek mund të rekomandojë një rutinë specifike të ushtrimeve për t’iu përshtatur një individi, bazuar në faktorin e ndryshëm të stilit të jetës.

Mënyra të tjera për të parandaluar arteriet e bllokuara

Ndaloni pirjen e duhanit. Sipas AHA, pirja e duhanit është një faktor kryesor rreziku. Ajo dëmton drejtpërdrejt arteriet dhe mund të bëjë që depozitat yndyrore të rriten më shpejt dhe të bëhen më të mëdha.

Ulja e stresit. Nivelet e stresit psikologjik gjithashtu mund të shkaktojnë një reagim në trup. Teknikat e uljes së stresit, përfshirë jogën, meditimin ose ushtrimet e frymëmarrjes mund të ndihmojnë disa njerëz të pushojnë gjatë një dite të bezdisshme.

Trajtimet Mjekësore

Kur metodat e parandalimit nuk janë efektive, një person mund të ketë nevojë për ndërhyrje mjekësore për të provuar dhe lehtësuar efektet e arterieve të bllokuara.

Një mjek mund harmoniqhealth.com të rekomandojë ilaçe për të ulur kolesterolin LDL për t’u përdorur së bashku me ndryshimet dietike. Këto veprime duhet të shihen si një ndihmë shtesë sesa si zgjidhje. Në mënyrë të ngjashme, një arterie e bllokuar mund të kërkojë trajtim kirurgjikal. Kjo mund të përfshijë futjen e një tubi në arterie për të hequr pllakën ndërsa lini pas një stent për të mbështetur muret e arterieve dhe për të rritur rrjedhën e gjakut.

Me bllokime të rënda, mjekët mund të kryejnë operacione të quajtur një anashkalim i zemrës për t’u siguruar që gjaku mund të marrë rreth arteries së penguar.

më poshtë është një model 3-D i aterosklerozës, i cili është plotësisht interaktiv. Ju mund ta eksploroni këtë model duke përdorur jastëkun e miut ose ekranin e prekjes.

Faktorët e rrezikut për arteriet e bllokuara

Ekzistojnë disa faktorë rreziku për arteriet e bllokuara që njerëzit mund të menaxhojnë vetë, duke përfshirë:

 • Presion të lartë të gjakut
 • Pirja e duhanit
 • Nivelet jo të shëndetshme të kolesterolit
 • Rezistenca ndaj insulinës dhe diabeti
 • Obeziteti
 • Mungesa e aktivitetit fizik
 • Një dietë jo e shëndetshme

Kur dikush përdor këshillat e listuara më lart, ata do të ndërmarrin një hap në drejtimin e duhur. Nëse shqetësohen për faktorët e tyre të rrezikut, ata duhet të flasin me mjekun e tyre.

Komplikimet

Arteriet e bllokuara, nëse ato lihen të pa kontrolluara, mund të çojnë në kushte të tilla si:

 • Sëmundja e zemrës, e cila është aty ku ndërtohet pllaka lart në arteriet brenda dhe rreth zemrës.
 • Angina, një gjendje ku dhimbja në gjoks rezulton nga mungesa e rrjedhës së gjakut në zemër.
 • Sëmundja e arterieve periferike, e cila është aty ku pllaka ndërtohet në krahë dhe këmbë.

Arteriet e një personi bëhen më të ngushta gjatë jetës së tyre. Procesi zakonisht shpejton pas moshës 30 vjeç. Në mënyrë tipike, ai nuk bëhet problem derisa një person të jetë në vitet ’50 ose ’60.

Outlook

Heqja e pllakës nga arteriet nuk është një proces i thjeshtë. Mund të përfshijë procedura pushtuese që mund të ndikojnë në cilësinë e jetës së një personi.

Marrja e hapave për të parandaluar ose ngadalësuar formimin e pllakës është mënyra më e mirë për të shmangur arteriet e bllokuara në çdo fazë të jetës. Kjo do të jetë veçanërisht e dobishme për një person që është në rrezik të një ndërtimi pllake ose ateroskleroze.

Një mjek do të jetë në gjendje të rekomandojë këshilla për dietë dhe stilin e jetës, të përshtatura për kërkesat dhe aftësitë aktuale të një individi, dhe ata mund të diskutojnë çdo opsion të nevojshëm për trajtimin ose parandalimin.

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .

Related Posts:

6 Effortless Ways to Help make Studying Enjoyable

It's only fair to share...6 Effortless Ways to Help make...

4 Most basic Ways to Get the most beneficial College Practical experience

It's only fair to share...4 Most basic Ways to Get...

Melbet Zambia Promo Code & Sign Up Offer 2023

It's only fair to share...Melbet Zambia Promo Code & Sign...